Narozeninová oslava pana Štětce

Ve městě se rychle rozkřiklo, že Zlatá velryba splnila tři přání najednou a ti, kdo si doma schovávali výherní losy, si začali rychle plánovat návštěvu pláže.

Mezi prvními, kdo se odhodlal velrybu navštívit a o kom i všichni víme, že doma výherní los má, protože o tom musel přesvědčit i detektor pravdy pravdoucí, byl pan Štětec.

Probudil se brzy ráno na gauči ve svém ateliéru (který byl zároveň jeho domovem, ale rád říkal, že jde do ateliéru nebo že přespí v ateliéru a také tam rád zval všechny, kdo projevili zájem o jeho obrazy) a celý polámaný se posadil, hlasitě si zívl a potom vstal a šel do koupelny.

Na věšák v koupelně pověsil svůj barvami zašpiněný plášť, ve kterém usnul a podíval se do zrcadla.cteci_teta3

Chvíli se jen tak bez jediného slova díval na svůj obličej, těch několik vrásek, které se mu přes noc usadily kolem očí a udělaly jeho pohled unavenější a potom si v hlavě našel rovných šest šedivých vlasů.

A dost,” řekl si sám pro sebe pan Štětec a šel zpátky do jediné místnosti svého ateliéru – ta však byla obrovská – a zamířil ke stolu hned u okna.

Ze stolu sebral vlastnoručně vyrobený kalendář, který neměl klasické řazení dnů.

Pan Štětec totiž víkendy vnímal jako naprosto odlišné dny a věřil, že utíkají mnohem rychleji než všední dny a proto si zaslouží speciální péči a prostor pro plánování.

Proto jeho kalendář (který se v Lážoplážu dočká brzy značné oblíbenosti a začne se mu říkat lážopláží kalendář a autorství se bude připisovat právě panu Štětci) dělí dny podle následujícího klíče:

  • na jednom listu jsou jen všední dny, tedy pondělí, úterý, středa, čtvrtek a pátek

  • a další list je vyhrazen pouze pro víkend, tedy pro sobotu a neděli

Pan Štetec byl na svůj kalendář moc hrdý. Jednak mohl stránky v kalendáři otáčet častěji než ti, kdo používali klasický týdenní kalendář a také začal vnímat víkend jako speciální dobu, která má svá vlastní pravidla a zaslouží si hodně plánů a dobrodružství.screen-shot-2016-09-07-at-131007_00

Teď však vzal pan Štětec do ruky tužku, otočil v kalendáři jeden list a velkými písmeny na stránku napsal:

NAROZENINOVÁ OSLAVA

Ten den měl totiž narozeniny.

A protože nebyl dobrý v organizaci narozeninových oslav a většinou něco zapomněl – třeba dort, svíčky na dort nebo nakoupit občerstvení pro hosty, které už jednou také zapomněl pozvat a seděl mezi všemi balónky a jednohubkami úplně sám – vzal do ruky výherní los a vyrazil ještě celý rozespalý za Zlatou velrybou a vyslovil jí své přání.

Přeji si perfektní narozeninovou oslavu, na kterou budou všichni hosté ještě dlouho vzpomínat a na které bude vše přichystáno a talíře i sklenice hostů se budou samy plnit.”

Zlatá velryba přikývla a Katalog bazénů, aut a domů pustila nenápadně z ploutve a ten pomalu padal na mořské dno a ztrácel naději, že jej kdy kdo v Lážoplážu otevře, aby z něj mohl načerpat inspiraci.cteci tety

Za pár dní na to, kdy se pan Štětec opět probudil v barvami pocákaném plášti na svém gauči v ateliéru a ještě celý rozespalý otočil list ve svém kalendáři a promnul si oči, zůstal s otevřenou pusou a v úžasu hledět na prostor svého ateliéru.

Ze stropu byla místo balónků spuštěna prázdná malířská plátna a u každého z nich byla přichystána sada štětců a barev. To aby si každý z hostů mohl během oslavy namalovat obraz a odnést si ho na památku domů. To však byl jen začátek.

Na několika krásných velkých stolech, které pan Štětec ve svém ateliéru ještě neviděl, bylo tolik pochutin, že panu Štětci okamžitě zakručelo v jeho prázdném žaludku.

Na oslavence a jeho hosty čekalo asi třicet druhů pomazánek, mořské plody, řízky, ovocný i zeleninový salát, speciální jednohubky na tácech, které vypadaly jako malé palety barev a také lečo a lasagne a langoše a lančmít a loupáky a všemožné laskominy a pan Štětec vlastně vůbec netušil, proč velká část pokrmů, které jsou na stole začíná na písmeno L, ale vlastně se mu líbilo, že tomu nerozumí a že se může pouze domnívat.

Pokud chcete znát pravdivé znění, tak se tak stalo proto, že když Zlatá velryba jídlo objednávala, tak zjistila, že je to už tolik let, co naposledy otevřela svou Knihu jídel a pochutin, ze které v minulosti tolikrát objednávala občerstvení na narozeninové oslavy, že za ta léta, co kniha ležela ladem, jí začaly vypadávat samy od sebe stránky a zůstalo jich tam jen pár, právě začínající na písmeno L.cteci teta

Pozor, ať se vám to stejné nepřihodí i s knihami, které jste dlouho neotevřeli. Paní Albínka z knihkupectví to dělá tak, že každé ráno, ještě než knihkupectví otevře, prolistuje a promluví s co nejvíce knihami, aby předešla tomu, že začnou samovolně stárnout a zesmutní a vypadají jim stránky.

Ale zpátky k našemu příběhu.

Pan Štětec pobíhal po svém ateliéru celý šťastný, poskakoval kolem plných stolů, hrál si s barevnými balonky, které se líně pohybovaly po místnosti a vůbec se nemohl vynadívat na všechna barevná světýlka, která mu prozářila ateliér a změnila jeho domov v útulné a veselé místo.

A potom pan Štětec uslyšel zaklepání na dveře a jeho ateliér se v malém momentu zaplnil pozvanými hosty.

Paní Jehlič mu donesla nádhernou pletenou vestu, pan Známka mu nechal vydat speciální edici známek s jeho obrazy, paní Rokoko mu nechala vyrobit tapetu na zeď, pan Baroko zase limitovanou edici dlaždiček do koupelny, pan Bublinka mu přinesl malý kouzelný bublifuk, který foukal duhové bubliny, pan starosta mu až z daleké Země Čarodějů objednal štětce, které dokážou namíchat dosud neznámé barvy, pan Tichunka mu daroval největší bonboniéru, jakou kdy pan Štětec viděl a paní Ouřadová mu s nesmělým úsměvem předala kytici rudých růží. Paní Cukrlátková mu upekla dort široký jako malířské plátno, pan Sazenička mu vypěstoval speciální odrůdu rostlinek, které vypadaly úplně jako štětce, pan Lopota mu zase přinesl ten nejmenší topol, který se dal pěstovat stejně jako bonzaj, zubař Bájo mu dal poukázku na nejbarevnější rovnátka na světě, pan Třeskavka mu napsal povídku, Major Ánka s Bazem Alkou mu po celou dobu oslavy vyhrávali a přizvali k sobě i pana Rokece, pan Pokec do toho říkal svoje vtípky, kterým se všichni smáli a pan Sokec mu daroval jedny z ponožek ze své sbírky a malá Empírka mu napsala krátkou báseň, která zněla takto:

Pan Štětec má narozeniny

a ty jsou lepší jak jmeniny,

takže se slaví více

až se všem zapalují líce

tancem, zpěvem a spousty jídla

bude to dnes jistě príma.

Krásné narozeniny a už se těším na dort!

Vaše Empírie, co slaví ráda vždy a všude

screen-shot-2016-09-07-at-130940A jako poslední se objevila Fíkusova babička s Fíkusem a ti mu přinesli štěně. Když to malé zlaté chlupaté stvoření pan Štětec uviděl, tak se nezmohl říct nic jiného než:

Sedni.”

A štěně se neposadilo, ba naopak, bralo to jako hru a začalo na pana Štětce svým nepřiměřeně hlubokým hlasem poštěkávat, což rozesmálo všechny přítomné.

A potom malý Fíkus, který s sebou samozřejmě vzal i Blejzu, prohlásil:

Tak a už má jméno.”

Několik hostů se na něj rychle otočilo a pohledem mu naznačovali, že to není dobrý nápad. Přeci nemůže dát nebohému psovi takové jméno.

Ale může (a věřte mi, vím, o čem mluvím).cteci tety kniha

A panu Štětci se to překvapivě zalíbilo a zatleskal nadšením. Potom si vzal svou malou Sedni do náruče a celý večer ji hrdě nosil, zatímco vedl se svými hosty dlouhé diskuze o všem možném a užíval si toho, že je o vše postaráno a všichni jsou spokojeni.

Byla to jeho nejkrásnější narozeninová oslava.

A když byl zrovna v družném rozhovoru s paní Albínkou, tak si nemohl nevšimnout jejího zájmu o jeho kalendář.

Následující rok se už kalendář prodával v knihkupectví a stal se nejprodávanějším vánočním dárkem.

A ptáte-li se, na jaký povel si umí jeho malá Sedni sednout, tak zatím na žádný.

Ale až bude větší, tak ji pan Štětec naučí sedět na hačí.

KONEC

 

Otázky k diskuzi s dětmi po přečtení:

  1. Kolik šedivých vlasů si pan Štětec v den svých narozenin našel?

  2. Čím je speciální jeho kalendář?

  3. Jaké pochutiny začínající na písmeno L mu Zlatá velryba na slavnostní tabuli objednala?

  4. Vzpomenete si na některé z dárků, které od svých narozeninových hostů pan Štětec dostal?

  5. Už jste někdy pořádaly narozeninovou oslavu? Jaké to bylo a kolik vám přišlo hostů?

  6. Jaký dárek byste panu Štětci přinesly vy?

  7. Jak byste nejraději pojmenovaly psa, kdybyste jednoho dostaly k narozeninám?