Zasloužená dovolená

část 2. – přípravy

Pan Precis dodržel své slovo a do sedmi dnů stál opravdu na náměstí Lážopláža ten největší autobus, jaký kdy kdo viděl.

Nebyl sice patrový (to aby se obyvatelé města nehádali, kdo bude sedět v nejvyšším patře), ale zato byl široký tolik, aby se na jeho střechu vlezlo speciálně sestavené mořské akvárium, ve kterém měla spolu s obyvateli vycestovat i Zlatá velryba.

screen-shot-2016-09-07-at-130940

No přece ji nenechají na pospas všem těm zvědavcům samotnou. A navíc byla čestnou obyvatelkou Lážopláža. 

Mořské akvárium bylo plné oblíbených planktonů a mořských hvězdic Zlaté velryby a když se k ní ta zpráva o společné dovolené donesla, zatleskala radostí ploutvemi. Ještě nikdy na dovolené nebyla a navíc na dovolené společné. 

cteci tety

Zatímco pan Precis celý týden spolu se svými kolegy sestavoval největší autobus pro celé Lážoplážo, pan starosta dlouze uvažoval nad itinerářem cesty. Měl totiž v plánu ukázat obyvatelům města místa, která ještě neměli šanci poznat, a to ani pan Třeskavka, který se se svými botami prošel na konec světa a zase zpátky tolikrát, že by to ani sám nespočítal. 

A tak si pan starosta celý dlouhý týden korespondoval (díky panu Známkovi putovaly jeho dopisy tou nejrychlejší možnou poštou, tedy tryskáčovou) s ostatními starosty měst a jemu se tak v hlavě rýsovala dovolená, na kterou nikdo jenom tak nezapomene.

cteci tety

Pan starosta měl totiž v plánu navštívit oceán, ve kterém se narodila a vyrůstala Zlatá velryba. Mělo to pro ni být velké překvapení, a tak velrybě, ani nikomu jinému nic neřekl. Tedy zatím, než se vydají na cestu, tak bude mít schůzku s řidiči, kteří budou autobus řídit, a těm musí samozřejmě trasu představit. 

Ještě něco byste měli vědět, abyste nebyli později překvapeni. Tím, že je to ten největší autobus, který svou šířkou zabírá celou silnici, je nutné, aby autobus při cestě občas nadskočil a nesrazil se tak s ostatními dopravními prostředky, které se zrovna na silnici pohybují. 

cteci teta

Nemusíte mít obavu, takové nadskakování uvnitř téměř neucítíte, protože pan Precis si dal záležet na tom, aby každý pohyb co nejlépe odhlučnil. Proto je také nutné na frekventovaných cestách přezout gumy autobusu do gum plyšových, aby se všem jelo pohodlně. 

V jednu chvíli je tedy potřeba dvou řidičů – jednoho, který udržuje směr a rychlost a druhého, který řídí nadskakování, když je potřeba. 

Obyvatelé se rychle dozvěděli o těchto speciálních funkcích autobusu a celé dny se na náměstí tvořily skupinky zvědavců, kteří si autobus se zaujetím prohlíželi. 

screen-shot-2016-09-07-at-131007_00

Jen Zloundr stál opodál, s rukama zkříženýma na prsou a znechuceně plival na dlaždice kolem sebe. Tak chtěl navenek ukázat, jak jej tento povinný výlet obtěžuje a jak by nejraději nejel. 

To však nebylo možné, protože se jednou rozhodlo, že pojede celé město a navíc každý centimetr Lážopláža již byl pronajat filmové produkci, která v době, kdy bude město prázdné, jej zaplní herci a komparzisty a bude natáčet velkofilm, na který se čekalo již dlouho a z jehož peněz nechá starosta obyvatele hlasovat o dalších zlepšovácích pro město.

book_alive-1

A o Zloundra si nedělejte starosti. V hloubi duše se přece jen na výlet těšil, jen si prostě nemohl dovolit to dát znát ostatním. 

Obyvatelé balí kufry, vy utíkejte spát, ať se příště můžeme společně vydat na nezapomenutelnou dovolenou.

KONEC