Zasloužená dovolená

část 4.

 

Když pan starosta oči otevřel, což bylo po vydatném a dlouhém spánku, který trval mnoho hodin a byl nejklidnějším spánkem, jaký pan starosta za ten rok prožil, nemohl uvěřit svým očím.

Před ním se rozprostírala nekonečná mořská hladina, po které se plynule procházely nejpečlivěji vybrané odstíny blankytně modré barvy.

Když se starosta ohlédl za sebe, uviděl všechny obličeje obyvatel Lážopláža, jak jako učarovaní hledí na to překrásné barevné spektrum.

cteci teta

Pan Štětec rychle vyskočil na nohy, za ním hned Nina a oba si začali ze svých kufrů vytahovat prázdné lahvičky, aby alespoň některý z těch odstínů odchytili a schovali jej do velké skříně v ateliéru pana Štětce v Lážoplážu. Ten už měl svůj plán a chtěl barvu použít k přibarvení lážopláží mořské hladiny.

Pan Posilov starší a mladší se s úsměvem podívali na pana starostu.

„Jsme v cíli, starosto. Jelo se nám jako po másle a ani jednou jsme nemuseli použít klakson, představte si!“

Starosta se usmál a když vystupoval z autobusu, slovo klakson mu dohrávalo v uších.

Ve vzpomínkách se totiž vracel ke dni, kdy byl klakson vynalezen a pomohl tak světu řešit dopravní situace, ve kterých řidiči potřebují pěkně hlasitě na něco upozornit.cteci tety

Kdysi, když byl starosta ještě o dost mladší, měl blízkého přítele, který se jmenoval pan Klak. V té době ještě neměla auta nainstalovaná žádný složitý systém takového troubení a když řidiči chtěli na něco upozornit, museli za jízdy stáhnout okénko a hlasitě zařvat, zapištět, zaječet, zavřískat, prostě vydat ten nejhlasitější zvuk v oktávě, která jim byla vlastní.

Pan Klak ten rok jezdil autem každý den, živil se totiž jako dodavatel zlatých rybek do domácností a za ten rok se setkal s tolika dopravními situacemi, při kterých bylo potřeba zařvat, zapištět, zaječet, či zavřískat, že dočista ztratil hlas.

Celá jeho rodina to nesla s nelibostí, komu by se také mohlo zamlouvat, že někdo milovaný dočista ztratí hlas?

Syn pana Klaka byl zapálený vynálezce a žádný problém jej nenechal chladným. Když viděl, co strašného se stalo jeho otci, rozhodl se, že už nedopustí, aby i jiné rodiny ztrácely hlasy svých milovaných jen proto, že správně dodržují dopravní předpisy a doba zatím nepřišla s praktickým řešením.

cteci tety kniha

A tehdy vymyslel syn pana Klaka klakson, který troubí za vás, stačí jej pouze stisknout.

Od té doby se troubí i při svatbách a jiných rodinných událostech, aby si lidé připomněli, jaké štěstí mají, že neztratili hlas někoho blízkého, tak jako se tomu stalo v případě rodiny pana Klaka.

To všechno prolétlo hlavou panu starostovi, když vystupoval z autobusu, ale myšlenku na dávného přítele brzy odnesl mořský vánek, který byl příjemným osvěžením po tak dlouhé cestě.

Zlatá velryba také po cestě usnula a teď, když otevřela své velké oči, nemohla uvěřit pohledu, který se jí naskytl.

Před ní se jako na dlani rozkládal její milovaný domov, moře, ve kterém se narodila a kde žila celá její rodina a všichni přátelé.

cteci tety

Starosta ten šťastný pohled Zlaté velryby zahlédl a rychle běžel pro ty nejsilnější muže, aby společnými silami velrybu sundali ze střechy autobusu a bezpečně ji vpustili do moře.

“Děkuji, starosto,” šeptla veryba ještě než se ponořila do slané vody a překvapila všechny své nejbližší.

Nadšené volání velryb bylo slyšet i na břehu a moře se na několik desítek minut vlnilo a vylévalo ze břehů, to jak se Zlatá velryba objímala se všemi svými blízkými.

 screen-shot-2016-09-07-at-130940

Obyvatelé zatleskali a pomalu vystupovali z autobusu, aby si protáhli všechny své končetiny a rozhlédli se po kraji.

Jednu důležitou věc ještě nevíte. Zlatá velryba nemá svou kouzelnou moc náhodou.

Narodila se totiž v kouzelné zemi Loklouz.

A tam se teď nacházejí všichni obyvatelé Lážopláža včetně všech zvířat. V této zemi nikdy nevíte, na jaké kouzlo narazíte, s kým se seznámíte a co vás potká. A to, ruku na srdce, nevěděli ani obyvatelé Lážopláža v čele se starostou, protože v Příručce starosty o zemi Loklouz nic nepsali. Lidská noha tam ještě nevstoupila. A najednou se v té zemi objevilo hned několik set párů nohou.

screen-shot-2016-09-07-at-131007_00

Čeká nás mnoho dobrodružství, milé děti. V Loklouzu totiž strávíme celé léto.

Těšíte se?

KONEC